Porady dla użytkowników grilli

Podpiekanie na grillu – niekiedy krążące powietrze jest lepsze

Możliwie gorąco, możliwie szybko – jeszcze długo nie będą to wszystkie możliwości, jakich oczekujemy od grilla. Kto opanował sztukę grillowania okrężnego, może wyczarować prawdziwe potrawy dla wytwornego podniebienia. Jest to możliwe do zrobienia i nie ma nic wspólnego z magią.

Kto ich nie zna – osób grillujących w tempie błyskawicy? Przy udziale miecha lub wiatru węgiel drzewny żarzy się do momentu, aż się wydaje, że płomień migocze. W ciągu kilku sekund mięso lub warzywa sprawiają wrażenie, że są gotowe, w każdym razie są perfekcyjnie przyrumienione. Tylko jak jest z potrawami w środku ….- każdego to jednak również trochę interesuje.

Prawdziwa sztuka pokazana jest podczas grillowania pośredniego lub okrężnego. Nie grilluje się już potraw nad żarem. Zamiast tego delikatnie się je podpieka.

Węgiel rozpala się najlepiej w kominie rozpalającym. Jeżeli węgiel pokryty jest warstwą białego popiołu, dzieli się go równomiernie na ruszcie węglowym rozdzielnikami węgla na prawą i lewą stronę. W razie potrzeby można to zrobić bez rozdzielników węgla. Wtedy żar gromadzi się na krawędziach rusztu. Na środku umieszcza się tackę z wodą. Służy ona do gromadzenia tłuszczu wyciekającego z grillowanej potrawy.

Teraz można ruszt grillowy posmarować pędzelkiem odrobiną oleju jadalnego. Zapobiega to przyklejaniu się mięsa i ruszt grillowy łatwiej się później czyści. Mięso może być krótko podpiekane przy najwyższej temperaturze. Ale rzeczywiście tylko krótko, aby brzegi potrawy były chrupkie. Następnie potrawa do grillowania leży na środku i delikatnie jest podpiekana. Dzięki recyrkulacji powietrza można indywidualnie regulować temperaturę. Mięso może być na przykład upieczone całkiem delikatnie przy temperaturze 110 stopni.

Do grillowania okrężnego idealnie nadaje się grill firmy Landmann „Black pearl select”. Zapewnia on dostatecznie dużo miejsca do rozdzielenia węgla za pomocą obydwu rozdzielników. Zintegrowany wskaźnik temperatury pokazuje dokładny czas pieczenia i grillowania.

Dzięki temu grillowanie staje się rozkoszą a niemiecki najbardziej ulubiony grill – kuchnia zewnętrzna staje się kulinarnym miejscem pracy do przyrządzania wymagających menu. Przecież w ten sposób udają się tak delikatne potrawy, jak ryba, którą delikatną w całości serwujemy na talerzu.

A kto chce grillować bezpośrednio, może zażywać przyjemności także na grillu kulistym z innowacyjnym systemem OptiHeat podczas przyrządzania kiełbasek i delikatnych steków – dzięki jedynemu w swoim rodzaju rusztowi grillowemu z regulacją wysokości.

Michael Hoffmann, BBQ Champion 2008/2009

Rozpalanie, ale w sposób właściwy – łatwo i bezpiecznie przy użyciu komina do rozpalania

Jest wiele metod rozpalania grilla węglowego. Nie wszystkie z nich funkcjonują jednak u amatorów grilla. Jest jednak prawie idealny wariant , to znaczy rozpalenie pożądanego ognia w grillu/ zewnętrznej kuchni gazowej zpomocą komina do rozpalania.

Niekiedy w parkach i ogrodach przygodą staje się próba uruchomienia grilla. Dzięki kominowi do rozpalaniacały czas ma się gwarancję, że węgiel drzewny osiągnie oczekiwany stan idealnego rozżarzenia.

Na żaroodpornym podłożu, ruszcie węglowym lub misce paleniskowej podpala się wióry drzewne, kostkę podpałki razem ze zgniecioną kartką gazety. Do komina do zapalania wkłada się odpowiednią ilość węgla drzewnego, cylinder wypełnia się następnie płomieniami.

Około 15 do 20 minut potrzebne jest , aby węgiel drzewny dobrze się rozżarzył i pokrył warstwą białego popiołu . Gorący żarukłada się teraz na grillu. Uchwyt w kominie ułatwia wysypanie żaru. W zależności od wybranej metody grillowania, bezpośredniej czy pośredniej, gorący węgiel musi być równomiernie rozłożony na grillu.

Za rzekomym trikiem stoi zwykła fizyka. Ciepłe powietrze unosi się do góry, podciśnienie zostaje wyrównane strumieniem napływającego powietrza. Jeżeli ogień rozpala się mocniej, dochodzi do naporu tlenu, który dalej roznieci płomień. Metoda jest bezpieczna i prosta, zapobiega stresowi, ponieważ w znacznym stopniu ogranicza się uciążliwy dym i jednocześnie oszczędza się czas. A jeżeli przyjdą jeszcze dodatkowi goście, można zapobiegawczo rozżarzyć grilla za pomocą komina do rozpalania.

Jest to dostatecznie rozpowszechniony powód, aby grillowaniezawsze pozostawało tym, czym być powinno: wspaniałą przyjemnością z cudownym efektem dodatkowym, że jednocześnie można się najeść.
Wędzenie w grillu kulistym – złocistożółta ryba z posmakiem dymu

Niezawsze musi być piec do wędzenia lub beczułka do wędzenia. Także w grillu kulistym da się wspaniale przyrządzić i zakonserwować rybę. Smak pochodzi z żaru ze świeżo spalanego drewna, dobrze przechowywanego i pociętego na małe kawałki.

Pstrąg, łosoś czy karp - ryba, którą wędzi się samodzielnie i na świeżo, jest prawdziwą poezją. Może ona być jednocześnie wcześniej zamrożona, nie będzie to miało wpływu na jakość. Kto jednak sądzi, że tylko przy użyciu specjalnej wędzarki da się wyczarowaćrozkosz posmaku dymu, powinien tego spróbować z grillem kulistym. Ważne jest drewno. Musi być pocięte na drobne kawałki, dobrze przechowywane w suchym miejscu i najlepiej, by były to: olcha, grochodrzew, buk. Gorsza jest brzoza, do wędzenia nie nadają się prawie drzewa iglaste, ponieważ zawierają one dużo żywicy, z której powstaje czarny dym.

Ryba powinna leżeć od ośmiu do 12 godzinw słonej zalewie 8 –10procentowej. W zależności od gustu można dodać zagotowane w wodzie ziarna jałowca, licie laurowe, pieprz i kminek.

Następnie produkt przeznaczony do wędzenia dokładnie się myje.Przed wędzeniem w grillu kulistym, na przykład w grillu „black pearl”firmy LANDMANNryby muszą być dobrze wysuszone. Najpierw za pomocą kuchennego papierowego ręcznika, następnie w zamkniętym grillu kulistym.

W tym celu wcześniej należy rozpalić ogień, ale tylko po jednej stronie w misce paleniskowej. Obok znajduje się miska na skropliny. Dolny regulator wentylacyjny zostaje otwarty, dopóki drewno nie będzie rozżarzone. Aby osiągnąć właściwą temperaturę, pokrywa musi leżeć z otwartą klapą wentylacyjną. Ważne jest, zanim do ryby dotrze dym ,by grill rozgrzany był do temperatury 40 – 50 stopni. Bardzo pomocnyjest przy tym w grillu black pearlzintegrowany wskaźnik temperatury.

Nadchodzi czas, aby położyć przygotowane ryby nad tacką i obok żaru na ruszcie posmarowanym olejem jadalnym , aby się nic nie kleiło. Grill zostaje znowu przykryty pokrywą z wywiewem, który w dalszym ciągu jest otwarty. Temperatura może wzrosnąć. Po około 15 minutach produkt przeznaczony do wędzenia jest suchy.

Rozpoczyna się właściwy proces wędzenia. Mączka drzewna, drewno liściaste lub kawałki hikory układa się na żarze. Dolny dopływ powietrza jest zamknięty. Po około 60 min(makrela) do 120 min. (węgorz i pstrąg) ryby są gotowe. Kolor musi być złocistożółty a mięso nie może być zbyt miękkie. Lepiej jest nieco dłużej podwędzić. Teraz potrawę ściąga się z rusztu i może ona trochępoleżeć, zanim będzie spożywana. Ponadto potrawy, które wędzi się samodzielnie, smakują najlepiej drugiego lub trzeciego dnia. Wystarczy więc po prostu tylko spróbować.